01.10.2015 | Rozhovor s obhájcem titulu mistra klubu Pawłem Popielem
Od loňska máme minimálně do této soboty zahraničního mistra klubu, a protože se rádi necháme inspirovat, pořádně jsme ho vyzpovídali.
Golfový dotazník - Paweł Popiel
Věk: 64
Zaměstnání: Důchodce
Váha: 87
Výška: 180
Kolik roků hraju golf: 9
Pravák/levák: Pravák
Značka holí a míčků: Obojí Titleist
Golfový vzor: Ernie Els
Pawłe, čím je pro tebe golf?
Především odpočinkem. Jsem v důchodu, a tak mám dost času a na golfu ho můžu trávit jak s přáteli, tak i sám se sebou a pozorovat, jak se zlepšuji.
Jak často golf hraješ?
Asi tak dvakrát až třikrát týdně. Jsem členem na jednom hřišti v Polsku a taky tady na Grosshofu. Chodím dost často trénovat – pokud je na hřišti volno, hraji při tréninku rád dvěma míčky.
Co tě ke golfu přivedlo?
Knížka s golfovou tematikou. Jeden golfista v ní vyprávěl o svém životě a o golfu a já jsem si řekl, že by to mohl být sport pro mě. Navíc jsem měl ze zahrádky praxi se sekáním kosou, tak jsem předpokládal, že bych mohl golfový švih snadno zvládnout. Samozřejmě se ukázalo, že golf nic snadného není, ale už jsem u něj zůstal a baví mě.
Proč hraješ v Čechách?
Mám to blízko a golf je tu levnější. Na Grosshofu platím jako důchodce za roční členství jen 4000 Kč, to se v Polsku nedá. Navíc mi hřiště na Grosshofu vyhovuje – hraju rovně a netrefuju outy, které tu na hodně jamkách číhají na šlajsy, a tak se tu dá při turnajích docela dobře vylepšovat hendikep.
Co se ti na Grosshofu líbí?
Kromě toho, o čem už jsem mluvil, se mi tu líbí především místní atmosféra. Je tu klid a pohoda, na hřišti nebývá dopoledne moc velký provoz, takže se nemusím tlačit s ostatními golfisty a členové tu drží pospolu, takže si tu člověk připadá jako doma.
Co je tvůj největší golfový úspěch?
Vítězství na charitativním turnaji na hřišti Royal nedaleko Krakova.
Jaké je nejlepší hřiště, na kterém jsi hrál?
To je pro mě hřiště Toya nedaleko Vratislavi. Hřiště bylo založeno na území bývalého vojenského cvičiště, které anglický architekt Jeremy Pern přeměnil v jedinečný golfový resort. Otevřené jamky mají linksový charakter, zatímco jamky vinoucí se podél lesa a mezi malebnými jezery jsou parkového rázu.
V České republice hraje golf 50 000 lidí a je tu přes 100 hřišť, zatímco v Polsku je hřišť jen něco přes 30 a registrovaných hráčů jen 3350. Tušíš proč?
Podle mě je to způsobeno tím, že golf v Polsku nemá tradici a těch pár hřišť, která máme, je většinou dost drahých. Rozvoji golfu u nás by pomohlo víc takových hřišť jako je Grosshof, která mají dostatečnou kvalitu, ale přitom jsou dostupná opravdu všem a ještě se začínajícím golfistům pomáhají s rozhodováním, zda golf opravdu hrát, různými výhodnými startovními balíčky typu Jdu na golf! a podobně.
To máš pravdu, proto také tyto akce děláme a na velkém počtu zájemců vidíme, že mají smysl. Na závěr ještě otázka na budoucnost – jaké jsou tvoje další golfové cíle?
Srazit hendikep pod 10. Letos se mi ještě nepodařilo zahrát podle představ, takže zůstávám na čísle 12,1. Ale doufám, že se mi při mistrovství klubu zadaří a té magické desítce se zase o kus přiblížím.
Tak hodně štěstí při dosahování tohoto cíle i při letošní obhajobě klubového mistrovského titulu! A ostatním připomínáme, že se mistrovství stále ještě mohou přihlašovat na stránkách ČGF. Volná místa jsou, tak si tento vrchol sezóny nenechte ujít!
A na závěr ještě malý česko-polský slovníček:
- hřiště - pole
- jamka - dołek
- míček - piłka
- hůl - kij