14.07.2016 | S golfem se dá začít v každém věku

Možná jste v regionálních médiích zaznamenali velký rozhovor o Grosshofu a golfu obecně s naším trenérem Jardou Beranem. Nyní si ho ve zkrácené podobě můžete přečíst i zde.

Golf Club Grosshof v Broumově je prvním a jediným devítijamkovým golfovým hřištěm na Náchodsku. Jedinečnost hřiště dokládá i fakt, že Grosshof byl spolkem Všudehrálů zvolen nejlepším devítijamkovým hřištěm z celé ČR za rok 2015.

Jedním z trenérů je zde od samého počátku Jaroslav Beran z Police nad Metují, který rád říká:

Golf je těžký sport, pro atlety, ale dá se hrát v každém věku. V našem sportu totiž hraje každý hráč hlavně proti hřišti a teprve potom, jak se ten který vyrovná s hřištěm, se posuzuje vzájemný souboj všech hráčů při případném turnaji. Navíc, každý hráč je sám sobě rozhodčí, mimo turnaje je jen osobní věcí každého hráče, zda hraje podle pravidel nebo podvádí. A věřte, míček leží blbě, jsi tam sám a musíš hrát, jak leží! Dokážeš to?! Každá jamka na hřišti je jiná, jinak obtížná, jinak dlouhá, a má jinou obtížnost. Podle těchto kritérií má určenou normu, na kolik úderů má hráč dopravit golfový míček do jamky, která měří v průměru pouhých čtyři a čvtrt palce, tedy asi 10,8 cm.

Jeden příklad za všechny: jamka č. 5 na hřišti v Grosshofu je nejtěžší jamka. Norma par 5, tedy pět ran, 450 metrů do cíle! Před odpalištěm rybník, v místě předpokládaných dopadů míčků pískové překážky, a po obou stranách aut (opakovat ránu znamená jedna trestná navíc), dráha jamky se stáčí prudce vlevo, vedle jamkoviště zase aut, a za jamkovištěm také! A tu je ten golf pro všechny:

Kdo chce sport, musí zahrát 5 - par, máme už mockrát zahrané 4 rány - birdie, a můj svěřenec Matěj Špreňar v květnu zahrál 3 - eagle, tedy dvě rány pod normu hřiště! Kdo to hraje, ví co to je za "bombu". No a my ostatní hrajeme podle pravidel, to se musí, ale počet - jasně patnáct je moc, ale desítek tam je milión. Totiž ta procházka po nádherném pažitu se šviháním, hledáním a následném dohrání míčku, třeba na tu desítku, přece stojí za to. A samozřejmě, je to o setkání s přáteli, něco pro sebe dělám. Jeden jde za svým snem - sportovec, druhý je rád, že je venku a trochu sportuje - je to přece sport pro všechny.

Já mám to štěstí, že jsem na Grosshofu opravdu od začátku, rád se chlubím registračním číslem 0007, a proto opravdu sleduji ten vývoj klubu od začátku. Od samého počátku hřiště si majitelé a manažeři Grosshofu, otec Vladimír a syn Jan Bitvarovi, posadili laťku dost vysoko, a to se daří stále držet. Protože sami hráli a nový prezident samozřejmě stále hraje golf, moc dobře ví, co je pro udržení standardu dobrého hřiště potřeba. A protože Honza Bitvar se o hřiště stará se dvěma pomocníky sám, do posledního detailu má každou jamku projetou ze sedadla sekaček všech druhů - přesně hlídá, co hřiště potřebuje a úspěšně likviduje každý problém na hřišti. Pohled na Broumov z horní části hřiště s okolní scenérií Javořích hor a Broumovských stěn také není k zahození. Ten Váš Broumov vypadá ze hřiště úchvatně (smích).

K tomu stačí přidat slušné a pohodové chování nás všech, co na hřišti pracujeme, od sekáčů až po personál klubovny, při turnajích dobré a XXL porce ze smluvní vyhlášené restaurace (La Sahula v Otovicích), a když přinese paní domu Pavlína jakoukoliv z jejich báječných buchet a koláčů, je hotovo - máme Tě, golfisto.

Vím, že často pořádáte Dny otevřených dveří. Jaký je zájem veřejnosti o golf?

Dny otevřených dveří pořádáme v letošním roce dva, jeden jarní už proběhl 30. dubna, zúčastnilo se ho kolem třiceti zájemců, kterým se věnovali tři trenéři a seznámili návštěvníky našeho klubu se základními dovednostmi golfové hry. Další Den otevřených dveří se bude konat v září.

Celoročně ale probíhají na hřišti další velmi zajímavé akce pro zájemce o golf. Třeba akční balíček Jdu na golf. Za 990 korun dostane zájemce tři nové základní golfové hole, tři nové míčky a dvě hodiny se mnou včetně tréninkových míčků pro výuku. Na závěr si ještě projdeme pár jamek opravdového hřiště. Neuvěřitelná akce, kterou se podařilo manažerovi Honzovi získat pro náš klub. K dnešnímu dni už tuto možnost využilo na 70 nových přátel. Na tuto akci navazuje další možnost, a to pokračovací balíček Chodím na golf za pouhých tisíc korun, který obsahuje neomezené zkušební členství na jeden měsíc a sleva tisíc korun z členství v klubu. To znamená, hole už máš, tak si pojď hrát, jak chceš a kolikrát chceš. To se mi líbí.

Mimo tyto akce ještě pořádáme řadu zajímavých tréninkových hodin pro různé skupiny a kolektivy, které projeví zájem o golf. Ať už komerčně nebo propagačně, vždy s velikým úspěchem.

Na Grosshofu se hodně věnujete dětem. Co všechno pro ně nabízíte?

Máme svůj vlastní oddíl mládeže, kde máme 14 dětí. Začínáme golfovou přípravkou, kde je nejmladší čtyřletá Laurinka Sloupenská a několik dalších dětí, až po první třídu. Jádro oddílu tvoří skupina dětí kolem dvanácti let, až po šestnáctiletou Petru Blažkovou, která už ale, stejně jako Matěj Špreňar, potřebuje individuální tréninky s profesionálním trenérem.

Již od samého začátku mé práce v klubu také intenzivně pracujeme s několika školami. Děti dochází k nám na hřiště a jsou seznamováni s golfem. Zejména Základní škola Hradební s námi rozjela výbornou spolupráci, kdy jsme celou zimu pravidelně každý týden v tělocvičně trénovali a začínali děti seznamovat s golfem pomocí tzv. Snag golfu, což je sada pomůcek a golfového nářadí vhodného do interiéru. Díky tomu jsme ukázali naši krásnou hru prvnímu až pátému ročníku základní školy, což je řádově 250 dětí. Co víc si přát?

Na tuto zimní činnost navazuje jarní příprava už u nás na hřišti na tréninkových plochách. To je další paráda, vidět všechny tréninkové plochy plné dětí. A závěrečná procházka po hřišti s celou třídou, to nemá chybu. Už tradičně připravujeme na prázdniny již 3. ročník příměstského tábora v termínu od 8. do 12. srpna, který je vždy plný kromě golfu i jiných zajímavých programů.

Velkým talentem, odchovancem Golf Clubu Grosshof je Matěj Špreňar. Jakou mu předpovídáš kariéru?

Každý trenér má v oddíle, v družstvu, svěřence, kteří si přejí, aby už byl konec, a kdy už "můžu" domů? Opravdu poctivě a s chutí, ale trénuje a pracuje dvanáctiletý Matěj Špreňar. Je to ten případ, kdy svěřenec ví, co chce, je ochoten tvrdě pracovat a jít za svým snem. A když se přidá talent a píle, je na čem stavět. Jak jsem zmínil již v předchozích řádcích, podařilo se nám s Matějem dostat se na takovou úroveň, že já už mu nemám co nabídnout, a tak jsme společně s rodiči požádali o spolupráci profesionálního trenéra z golfového resortu Kunětická Hora Ondřeje Špůra, za kterým pravidelně s Matějem dojíždím, a pak následně "doma" držíme nastavené úkoly. Golf je sice pro všechny, ale cesta, kterou si vybral Matěj Špreňar, je hodně do "kopce", bolavá, náročnější, a stojí velkou dřinu po ní kráčet. A k tomu potřebuje můj mladý přítel podporu rodičů. A bez masivní podpory a velkému časovému prostoru obou rodičů, by to Matěj sám nezvládl. A za to, jim jako trenér, velmi děkuji.

Za svolení s přetištěním článku děkujeme jeho autorovi René Herzánovi z www.nase.broumovsko.cz

Golf Club Grosshof o.s. - Golfové hřiště Broumov, Velká Ves - netfirmy.czGolfové kluby a golfová hřiště - netfirmy.cz